Akupunktura

Akupunktura

Akupunktura tvoří nedílnou součást prastarého léčebného systému tradiční čínské medicíny. Jde o terapii spočívající v napichování speciálních míst na těle (akupunkturních bodů) za pomoci velmi tenkých akupunkturních jehliček.

 

Co jsou to akupunkturní body?

Zjednodušeně je lze označit jako speciální místa na těle, která leží přímo na akupunkturních drahách čili meridiánech. Právě těmito drahami proudí v lidském těle jedinečná životní energie známá jako Qi (čteno či), proto mají akupunkturní body pro naše zdraví velmi specifický význam.

Zdraví člověka je přímo závislé na volném proudění a celkové harmonii energie Qi. Jakmile vznikne nerovnováha, začneme zpočátku pociťovat mírný diskomfort. Ke slovu přicházejí takové příznaky jako změny nálad či mírné pocity tlaku nebo bolesti kdekoliv na těle. A jestliže nedojde k nápravě, dostaví se nemoc.

 

Akupunktura obnovuje správný tok Qi

Stimulace akupunkturních bodů z rukou odborníků se postará o opětovné nastolení harmonie proudění Qi, což přispívá k celkovému zdraví. S její pomocí je možné vyrovnat výkyvy Qi již při prvních subjektivních potížích a zabránit tak jejich rozvinutí až do nemoci.

Hlavním účelem akupunkturní terapie je uzdravení těla a obnovení rovnováhy mezi všemi aspekty člověka: fyzickými, duševními i emočními. Účinky akupunktury lze ještě podpořit použitím dalších částí TČM, například oblíbenou bylinnou terapií. Všeobecně je tato léčba velmi často používána jako důležitý stimulátor v rámci TČM při rychlém řešení většiny problémů. Léčba za pomoci akupunktury je skutečně efektivní, a bez výskytu nežádoucích vedlejších účinků.

 

Jak vypadá terapie za pomoci akupunktury?

Netradiční role klienta i terapeuta

Klasická čínská medicína se na tyto role dívá z trochu jiného úhlu pohledu, než je běžné. Tady se klient musí na celém procesu aktivně podílet a svým vlastním přičiněním napomáhat k maximální efektivitě celého procesu.

 

Základní informace o čínské diagnostice

Ještě než samotný proces vaší léčby započne, přijde na řadu důkladná diferenciální diagnostika, jejíž základy stojí především na Yin/Yang a pěti prvcích. Projdete pohovorem, během něhož vám terapeut bude klást množství otázek ohledně vašeho zdravotního stavu, ale také životního stylu nebo stravy. Vše bude zakončeno pohmatem pulzu a diagnostikou jazyka.

Díky této kompilaci metod zjistí terapeut povahu vašeho problému a určí nejvhodnější léčbu. Jde o velmi důležitou součást celého procesu uzdravení, vycházející z jednoho ze základních ponaučení TČM, které říká, že je možné „stejné nemoci léčit odlišným způsobem a odlišné nemoci léčit stejným způsobem.“ Jde vlastně o zkonstatování faktu, že tatáž nemoc může vzniknout z mnoha různých důvodů, a právě ty je třeba odhalit a přizpůsobit jim zamýšlenou léčbu. A stejně tak různá onemocnění mohu být způsobena jednou a tu samou příčinou, takže jejich léčba bude stejná.

 

Klíčová role vstupního pohovoru

První návštěva u terapeuta má podobu vstupního vyšetření trvajícího přibližně hodinu a půl. Kromě výše popsané diferenciální diagnostiky dle TČM vám bude stanovena diagnóza a navržena nejvhodnější léčba včetně dietetických doporučení a vhodných zdravotních pohybových cvičení.

Side Bar