Vstupní konzultace

VSTUPNÍ KONZULTACE

 

Každá terapie pod taktovkou tradiční čínské medicíny začíná právě tímto bodem. Ale není třeba se bát, nejde o nic složitého. Terapeut se jednoduše snaží poznat klientův životní styl, aby mu mohl být při řešení zdravotních problémů co nejlépe a nejefektivněji nápomocen.

 

První kroky

Vy v tuto chvíli jednoduše popíšete své potíže, případně ukážete lékařské zprávy (máte-li je). Vyplníte spolu s terapeutem vstupní formulář a ujasníte si, co můžete od TCM vlastně očekávat. Žádná předchozí příprava na toto sezení není nutná – všechny pojmy tradiční čínské medicíny vám terapeut jednoduše a srozumitelně vysvětlí.

 

Stanovení diagnózy

Nyní je třeba získané informace doplnit o jednoduchá vyšetření v podobě  zjištění kvality pulsu pohmatem (tento postup nemá nic společného  měřením tlaku v tzv. západní medicíně) a vyšetření jazyka (diagnostika pohledem, do dutiny ústní není zasahováno). Teprve nyní je možné stanovit diagnózu podle TCM. Vstupní diagnostické vyšetření trvá přibližně 60 – 90 minut.

 

 

Jak můžete pomoci sami

Aby nedošlo ke zkreslení diagnózy, je vhodné před první návštěvou přijmout lehká režimová opatření. Váš puls nesmí být nijak ovlivněn, proto 3 hodiny před sezením nepijte kávu, čaj ani jiné povzbuzující nápoje. Pro vizuální zhodnocení povlaku jazyka je pak důležité nekonzumovat v tomto čase ani tzv. zabarvující potraviny (borůvky, černý čaj, červená řepa apod.), a také v den vyšetření jazyk nijak nečistit. Jinak si můžete svůj běžný den užívat jako obvykle.

 

Návrh terapie

Jakmile bude váš problém uchopen podle zásad TCM, seznámí vás terapeut s navrhovanými možnostmi řešení. Může jít o jednu konkrétní terapii nebo kombinaci nejvhodnějších postupů od fytoterapie, přes stimulaci  akupunkturních bodů, baňkování a masáže až po stravovací a pohybová doporučení. Navrhovaná terapie se snaží v maximální míře přizpůsobit časovým i finančním možnostem klienta. Dozvíte se také, jak dlouho by měla vaše léčba trvat a jaké zlepšení očekávat.

 

Pravidelná kontrola stavu

Zdravotní stav je nutné průběžně konzultovat. Během prvních 4-8 týdnů jsou návštěvy častější, obvykle 1x týdně (podle zvolené terapie), později se frekvence snižuje. Akutní potíže (typicky bolesti pohybového aparátu) si mohou počáteční frekvenci návštěv vyžádat v ještě větší intenzitě (2x do týdne), o to rychleji se poté ale upravují.

Počátky vaší cesty za zdravím prostřednictvím TCM možná nebudou snadné, ale pokud vytrváte zlepšení se určitě dostaví. Jak praví jedna prastará lidová moudrost: „ Ačkoliv dobrý lék je velmi hořký, moudrý člověk tě bude přemlouvat, abys jej požil – ví totiž, že zažene tvoji nemoc.“ Vyplatí se tedy udělat první krok a začít hledat pomoc mimo klasické obory medicíny.

 

Pevné zdraví a šťastný život, ať už s tradiční čínskou medicínou nebo bez ní, přeje vaše Bc. Eva Gembalová.

Side Bar